bip
epuap_logo
youtube_logo
facebook_logo
Powered by DaysPedia.com
142545
Pn, 9 listopada
DYNÓW Aktualna Pogoda

Sadzimy rośliny miododajne

21 listopada 2023

W 2023 roku Samorząd Województwa Podkarpackiego po raz dziewiąty realizuje działania w ramach Kampanii informacyjno – edukacyjnej pn.: „Rola pszczół miodnych
w zachowaniu bioróżnorodności w rolnictwie”. Jednym z nich jest zadanie pn.: „Sadzenie drzew i krzewów miododajnych, sposobem na ochronę bioróżnorodności w województwie podkarpackim”.

Działanie prowadzone jest we współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego z terenu naszego województwa, które corocznie, licznie odpowiadają na zaproszenie do udziału w akcji. W tym roku do zadania zgłosiły się 102 podmioty.

Od 2015 r. na działania w ramach kampanii przeznaczono ponad 750 tys. zł. Zakupionych i wprowadzonych do środowiska zostało łącznie ok. 56 000 szt. sadzonek roślin miododajnych, które z biegiem czasu stanowić będą cenny pożytek dla owadów zapylających.

Gmina Dynów wzorem lat poprzednich również w 2023 roku przystąpiła do programu ogłoszonego przez Samorząd Województwa Podkarpackiego pn. „Sadzenie drzew i krzewów miododajnych, sposobem na ochronę bioróżnorodności w województwie podkarpackim”.

W tym roku otrzymaliśmy 30 drzew miododajnych takich jak: klon jawor, klony pospolity oraz surmia oraz 20 szt. sadzonek krzewów miododajnych – dereń biały, krzewuszka, świdośliwa.

Drzewa oraz krzewy zostały posadzone przez pracowników Urzędu Gminy Dynów na przy kompleksie rekreacyjno-sportowym ,,Pod Dębiną” w Bachórzu.

Gmina Dynów podejmuje działania, które mają na celu poprawę jakości środowiska oraz mogą się przyczynić do zwiększenia liczebności pożytecznych owadów. Aby przetrwać, rośliny potrzebują zapylenia, które jest konieczne do wytworzenia nasion i owoców. Pszczoły wykonują tę cenną pracę, odwiedzając kwiaty w poszukiwaniu pożywienia (nektaru i pyłku). Z nasion i owoców czerpią korzyści ludzie, ale również liczne gatunki zwierząt. Dlatego pszczoły mają tak ogromne znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej.

Wytworzył Zofia Kalawska
Data wytworzenia 21 listopada 2023
Opublikował w BIP Zofia Kalawska
Data opublikowania 21 listopada 2023
Data ostatniej aktualizacji 21 listopada 2023
Liczba wyświetleń 70 views