bip
epuap_logo
youtube_logo
facebook_logo
Powered by DaysPedia.com
142545
Pn, 9 listopada
DYNÓW Aktualna Pogoda

Płatność dla małych gospodarstw – dokumenty tylko przez eWniosek Plus do 31 sierpnia

14 sierpnia 2023

Do końca sierpnia o ryczałt w wysokości 225 euro/ha mogą się ubiegać rolnicy, którzy posiadają gospodarstwa o powierzchni do 5 ha i złożyli wnioski o przyznanie płatności za 2023 rok. Dotychczas za pośrednictwem aplikacji internetowej wpłynęło ok. 6 tys. żądań od zainteresowanych tym wsparciem.

Trwa nabór wniosków w ramach płatności dla małych gospodarstw, która to płatność zastąpi następujące płatności bezpośrednie (podstawowe wsparcie dochodów, płatność redystrybucyjna, płatność dla młodych rolników, wszystkie płatności związane z produkcją oraz płatności w ramach ekoschematów). Natmiast jeżeli żądający przyznania płatności dla małych gospodarstw rolnik we wniosku o przyznanie płatności za rok 2023 ubiegał się także o przejściowe wsparcie krajowe (uzupełniającą płatność podstawową lub płatność do tytoniu), płatność ONW, ekologiczną i rolno-środowiskowo-klimatyczną, wówczas poza ryczałtem może otrzymać pieniądze z tytułu tych płatności.
Więcej informacji:

Żeby skorzystać z takiego rozwiązania, wystarczy za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (aplikacja eWniosekPlus) przesłać skan lub zdjęcie oświadczenia „Żądanie przyznania płatności dla małych gospodarstw”. Jego wzór znajduje się na stronie internetowej Agencji. Termin mija 31 sierpnia 2023 r. Do tego dnia można będzie również wycofać złożone oświadczenie.

Wszyscy rolnicy, którzy dostarczyli do tej pory te dokumenty w innej formie (e-mailem, w wersji papierowej do placówki ARiMR), powinni przed zakończeniem naboru złożyć oświadczenia przez aplikację eWniosekPlus.

Więcej informacji oraz treść oświadczenia – otwórz

Zobacz krok po kroku, jak złożyć „Żądanie przyznania płatności dla małych gospodarstw”:

Materiały

Instrukcja ze szczegółowym opisem procedury składania „Żądania przyznania płatności dla małych gospodarstw” – otwórz


https://www.gov.pl/web/arimr/platnosc-dla-malych-gospodarstw–dokumenty-tylko-przez-ewniosekplus-do-31-sierpnia


KOMUNIKAT Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa 
Płatność 225 euro/ha dla małych gospodarstw zamiast płatności bezpośrednich.
Kto może skorzystać, jaka jest stawka, do kiedy i jak złożyć dokumenty?

Dyrektor Świętokrzyskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji  i Modernizacji Rolnictwa – Józef Cepil informuje, że Agencja wprowadziła ułatwienie dla rolników, którzy posiadają tzw. małe gospodarstwa  o powierzchni do 5 ha.

W takiej sytuacji zamiast ubiegać się o przyznanie dopłat bezpośrednich do poszczególnych upraw na danej powierzchni, rolnik może wnioskować o przyznanie zryczałtowanej płatności do hektara. Jej wysokość wynosi 225 euro/ha.

Aby skorzystać z takiego rozwiązania wystarczy złożyć do 31 sierpnia 2023 r. za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (aplikacja eWniosekPlus) skan oświadczenia „Żądanie przyznania płatności dla małych gospodarstw”.

Wzór oświadczenia znajduje się na stronie internetowej Agencji – otrzymacie go także w naszym biurze.

Płatność dla małych gospodarstw może być przyznana rolnikowi, jeżeli:
– złożył on wniosek o przyznanie płatności na rok 2023 (w terminie od 15 marca do 25 lipca 2023 r.), w którym łączna powierzchnia użytków rolnych, będących w posiadaniu tego rolnika w dniu 31 maja 2023 r., wynosi nie więcej niż 5 ha

– na podstawie złożonego wniosku o przyznanie płatności na rok 2023  do podstawowego wsparcia dochodów zostanie zatwierdzona powierzchnia wynosząca co najmniej 1 ha

– na podstawie złożonego wniosku o przyznanie płatności za rok 2022 przez tego rolnika lub podmiotu, od którego rolnik nabył gospodarstwo rolne, powierzchnia zatwierdzona do jednolitej płatności obszarowej (JPO) była większa od zera.

Więcej informacji w placówkach ARiMR lub na www.gov.pl/arimr

https://www.gov.pl/web/arimr/platnosc-dla-malych-gospodarstw-zamiast-platnosci-bezposrednich–sprawdz-czy-to-sie-oplaca-dokumenty-do-31-sierpnia-tylko-przez-ewniosekplus2

Wytworzył Zofia Kalawska
Data wytworzenia 14 sierpnia 2023
Opublikował w BIP Zofia Kalawska
Data opublikowania 14 sierpnia 2023
Data ostatniej aktualizacji 17 sierpnia 2023
Liczba wyświetleń 125 views