Nasze województwo od lat stawia na zrównoważony rozwój, dbanie
o środowisko naturalne i wspieranie lokalnych ekosystemów. Po raz kolejny realizujemy działania w ramach Kampanii informacyjno-edukacyjnej pod nazwą „Rola pszczół miodnych w zachowaniu bioróżnorodności w rolnictwie”, której jednym z kluczowych zadań jest sadzenie drzew i krzewów miododajnych.
W 2024 roku, przy współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego oraz regionalnymi związkami pszczelarzy przekazano 5 700 sadzonek.
25 sadzonek drzew miododajnych takich jak: klon jawor, klony pospolity, surmia oraz 20 szt. sadzonek krzewów miododajnych – dereń biały, krzewuszka, tawuła szara, trafiło także do Gminy Dynów.
Drzewa oraz krzewy zostały posadzone przez pracowników Urzędu Gminy Dynów na terenie kompleksu rekreacyjno-sportowego ,,Pod Dębiną” w Bachórzu (dz. 1704/3).
Od 2015 roku na działania w ramach kampanii przeznaczono ok. 850 tysięcy złotych, co pozwoliło na zakupienie i wprowadzenie do środowiska ponad 60 tysięcy roślin miododajnych.
Rośliny miododajne to nie tylko ozdoba naszych krajobrazów. To przede wszystkim wsparcie dla pszczół, które odgrywają kluczową rolę w zapylaniu roślin, a tym samym w produkcji żywności. Dbałość o te pożyteczne owady to dbałość o naszą przyszłość, o zdrową i różnorodną przyrodę.
Wspólne sadzenie drzew miododajnych to przede wszystkim, wyraz naszej odpowiedzialności za przyszłe pokolenia.
Sadzenie drzew jest niezwykle cenne dla środowiska, jednak wiąże się również z pewnymi ograniczeniami. Ze względu na to, że drzewa tworzą trwałą zabudowę zieleni, wymagają one odpowiedniego miejsca i warunków do wzrostu. Należy przy tym brać pod uwagę sąsiedztwo innych upraw, zabudowę, przebieg linii energetycznych itd. Samorząd Województwa postanowił także rozszerzyć prowadzone działania o sadzenie krzewów miododajnych. Krzewy stanowić będą doskonałe uzupełnienie dostępności pożytków dla pszczół w okresach, kiedy są jeszcze niedostępne pożytki, jakie mogą one pozyskiwać z drzew. Również miejsca, w których można zasadzić krzewy miododajne, często nie pokrywają się z terenami zadrzewionymi. Krzewy nie wymagają ogromnych przestrzeni. Często rozpoczynają one swoje kwitnienie bardzo wczesną wiosną, gdy pszczoły po zimowaniu mają trudności w zdobyciu pożywienia. Krzewy doskonale wpływają na zatrzymywanie wody w glebie dzięki tworzeniu zacienienia. Dzięki sadzeniu krzewów uniemożliwiamy rozwój niekorzystnych, inwazyjnych gatunków roślin, jakimi są chwasty ruderalne. Sadzenie krzewów miododajnych jest bardzo cenną alternatywą dla popularnego w ostatnich latach sadzenia krzewów iglastych, które nie stanowią pożytku dla pszczół.