Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Dynowie informuje, że został ogłoszony nabór uczestników do Programu „Asystent Osobisty Osoby z Niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego na 2025 rok.
Szczegółowych informacji o Programie udziela Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Dynowie tel. – 17 230 01 06. Zgłoszenia chęci uczestnictwa w Programie prosimy dokonywać w Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Dynowie osobiście lub telefonicznie do dnia 20.08.2024 r.
Udział w programie jest bezpłatny.
Adresatami Programu są:
- Dzieci od ukończenia 2. roku życia do 16. roku życia posiadających orzeczenie o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji oraz
- Osoby z niepełnosprawnościami posiadającymi orzeczenie:
- o znacznym stopniu niepełnosprawności albo
- o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo
- traktowane na równi z orzeczeniami wymienionymi w lit. a i b zgodnie z z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2024 roku poz. 44 z późn. zm.).
Usługi asystencji osobistej polegają w szczególności na wspieraniu przez asystenta osoby z niepełnosprawnością w różnych sferach życia, w tym:
1) wsparciu uczestnika w czynnościach samoobsługowych, w tym utrzymaniu higieny osobistej;
2) wsparciu uczestnika w prowadzeniu gospodarstwa domowego i wypełnianiu ról w rodzinie;
3) wsparciu uczestnika w przemieszczaniu się poza miejscem zamieszkania;
4) wsparciu uczestnika w podejmowaniu aktywności życiowej i komunikowaniu się z otoczeniem.
Usługi asystenta mogą być realizowane przez 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu, przy czym przez tą samą osobę maksymalnie do 12 godzin na dobę.
Główne założenia Programu:
– poprawa jakości życia osób niepełnoprawnych, w szczególności poprzez umożliwienie im jak najbardziej niezależnego życia;
– wsparcie osób z niepełnosprawnościami oraz zapewnienia pomocy adekwatnej do potrzeb;
– uczestnictwo osób z niepełnosprawnościami w wydarzeniach społecznych, kulturalnych, rozrywkowych lub sportowych itp.;
– dofinansowanie jednostek samorządu terytorialnego w ramach realizowanych zadań mających na celu wsparcie społeczne osób z niepełnosprawnościami;
– zwiększenie wsparcia asystenckiego dla uczniów z niepełnosprawnościami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, także w innych wymiarach życia i funkcjonowania społecznego.
Więcej informacji o Programie znajdą Państwo na stronie internetowej: