- Urząd Gminy Dynów - https://gminadynow.pl -

Uroczyste obchody Odsłonięcia Pomnika Upamiętniającego 100. Rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 r. w miejscowości Harta, Gmina Dynów

W niedzielę, 12 września 2O21r., na terenie naszej gminy w miejscowości Harta miało miejsce niezwykle podniosłe wydarzenie patriotyczne, upamiętniające zwycięską walkę Polaków w 1920 r podczas wojny z bolszewikami.

Uroczystość została objęta Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy.

Przypomnijmy, że pomnik upamiętniający walczących o wolność bohaterów stanął w miejscowości Harta, gmina Dynów, dzięki pomysłowi strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Harcie. To właśnie strażacy pomysłem budowy pomnika zarazili lokalną społeczność.

Pomnik wykonano z szarego granitu i ustawiono go w centrum wsi, przy budynku Ochotniczej Straży Pożarnej. Ma kształt tuku triumfalnego, na jednej stronie pomnika widnieje napis „Wolność jest rzeczq bezcenną”, a na drugiej stronie ten sam napis tylko po łacinie: Libertas ineastimabilis res est.

Obchody Odsłonięcia Pomnika Upamiętniającego 100. Rocznicę Bitwy Warszawskiej miały bardzo uroczystą oprawę. Zainaugurowała je Msza Święta odprawiona w Kościele pw. św. Mikołaja w Harcie, w intencji Ojczyzny o godz. 14:00. Uroczysty charakter Mszy podkreśliła obecność pocztów sztandarowych różnych instytucji i organizacji. Oprawę muzyczną Mszy Św. zapewniła Orkiestra Dęta.

Po uroczystości kościelnej, w refleksyjnych nastrojach wszyscy zebrani udali się na plac obok Domu Strażaka w Harcie, gdzie odczytano apel pamięci, oddano salwę honorową i złożono wiązanki kwiatów.

Uroczystość była okazją do wręczenia odznaczeń i medali pamiątkowych. W gronie wyróżnionych znaleźli się: Wojewoda Ewa Leniart, Wicemarszałek Województwa Stanisław Kruczek, Starosta Józef Jodłowski, Wójt Gminy Dynów Wojciech Piech, Płk. Dariusz Słota i wielu innych uczestników imprezy.

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele administracji rządowej, samorządowej, służb mundurowych oraz społeczności lokalnej.

21 września KASA W URZĘDZIE NIECZYNNA

Posted By Zofia Kalawska On In Aktualności | No Comments

W dniu 21 września 2021 ( wtorek  )

KASA BĘDZIE NIECZYNNA

Wszelkie opłaty można uiścić w Banku Spółdzielczym w Dynowie.

Za utrudnienia przepraszamy.

19.09. 2021(niedziela)-dyżur w Urzędzie Gminy Dynów NSPLiM

Posted By Zofia Kalawska On In Aktualności | No Comments

19 września 2021 roku (niedziela) w Urzędzie Gminy Dynów (SALA NARAD), w godzinach od 9:00-15:00 można przyjść i spełnić obowiązek spisowy.

Każdy, kto do tej pory nie wypełnił obowiązku spisowego i nie dokonał spisu we własnym zakresie może przyjść i spisać się w URZĘDZIE GMINY DYNÓW.

Przypominamy, że spis jest obowiązkowy dla każdej osoby mieszkającej w Polsce, a brak udziału w nim może skutkować karą grzywny.

AKCJA PROMOCJI SZCZEPIEŃ PRZECIWKO COVID-19 – 12.09.2021r.

Posted By admin On In Aktualności | No Comments

Decyzją Wojewody Podkarpackiego z dnia 11 czerwca 2021 r. gminy z terenu województwa podkarpackiego zostały zaangażowane w działania promocyjne, mające na celu zwiększenie liczby zaszczepionych mieszkańców przeciw COVID-19. Promocja szczepień jest kolejnym elementem realizacji Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. W związku z dobrowolnym charakterem szczepień, ich popularyzacja, mająca na celu zwiększenie liczby osób zaszczepionych w populacji, ma zasadnicze znaczenie dla powodzenia zwalczania i przeciwdziałania epidemii COVID-19. Urząd Gminy Dynów aktywnie uczestniczy w akcji promocyjnej poprzez dowożenie mieszkańców z domów do punktów szczepień, roznoszenie ulotek zachęcających do szczepienia, organizowanie imprez na których można się zaszczepić.

W dniu 12 września  2021r. podczas  uroczystości odsłonięcia pomnika w miejscowości Harta – Dom Strażaka można się zaszczepić a nastepnie wziąć udział w loterii. Organizator przewidział losowanie 10 atrakcyjnych nagród (dla osób które zaszczepią się w dniu imprezy w mobilnym punkcie szczepień ). 

Szczepić będzie Centrum Medyczne DYNMED z  Dynowa w godz.15:30 do 17:30 szczepionką Pfizer.  Około godz.17.30 zostaną wylosowane nagrody spośród osób zaszczepionych w dniu 12.09.2021r.

ZAPRASZAMY

Zaproszenie na uroczystości odsłonięcia pomnika- Harta, 12 września 2021r.

Posted By Zofia Kalawska On In Aktualności | No Comments

W dniu 12 września br. w miejscowości Harta odbędą się uroczystości odsłonięcia pomnika upamiętniającego 100.rocznicę Bitwy Warszawskiej.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Nabór na wolne kierownicze stanowisko Dyrektora w Biurze Celowego Związku Gmin „Eko-Logiczni”

Posted By Zofia Kalawska On In Aktualności | No Comments

Zarządzenie Nr 2/2021 Zarządu w sprawie ogłoszenia naboru na wolne kierownicze stanowisko Dyrektora Biura Celowego Związku Gmin „Eko-Logiczni”

Miejsko – Gminne Dożynki – Dynów 2021 – relacja z uroczystości i podziękowania

Posted By Zofia Kalawska On In Aktualności | No Comments

W niedzielę 29 sierpnia 2021 po raz drugi miały miejsce Miejsko-Gminne Dożynki, których organizatorami była Gmina Miejska Dynów i Gmina Wiejska Dynów. Uroczyste Święto Plonów odbyło się w Dynowie na terenie obiektu „Błękitny San”.

Na przestrzeni wieków tradycje i obyczaje dożynkowe zmieniały się, jednak jak dawniej, tak i dziś, dożynki są ważnym wydarzeniem dla wszystkich. Dla rolników, gdyż są zwieńczeniem ich całorocznej ofiarnej, ciężkiej pracy. Dla nas bo dzięki pracy i zaangażowaniu rolników w naszych domach będzie unosił się zapach chleba.

Dynowskie świętowanie rozpoczęło się mszą świętą celebrowaną wspólnie przez ks. Norberta  Podhoreckiego proboszcza parafii pw. Św. Wawrzyńca w Dynowie i Józefa Czeraka proboszcza parafii pw. Św. Bartłomieja w Dynowie ul. Bartkówka.

Mszę święta uświetniły poczty sztandarowe wystawione przez: OSP Bachórz, OSP Harta, OSP Łubno, OSP Ulanica, OSP Wyręby.

 Po mszy była okazja do wysłuchania pięknego koncertu Dynowskiej Orkiestry Dętej pod batutą Tadeusza Podulki.

Na zaproszenie gospodarzy dożynek Burmistrza Miasta Dynowa Zygmunta Frańczaka i Wójta Gminy Dynów Wojciecha Piecha odpowiedzieli, mimo niesprzyjającej pogody, licznie zgromadzeni goście.

Po odśpiewaniu hymnu państwowego nastąpiło rozpoczęcie dożynek. Zgromadzeni goście zostali przywitani przez lokalne władze, a następnie wysłuchali miłych i ciepłych słów, które wygłosili Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Pan Stanisław Kruczek, Starosta Rzeszowski Pan Józef Jodłowski, Radny do Sejmiku Województwa Podkarpackiego Pan Karol Ożóg oraz Nadleśniczy Nadleśnictwa Dynów Pan Krzysztof Strzyż. W trosce o nasze zdrowie i bezpieczeństwo, po wystąpieniach zaproszonych gości, głos zabrała Pani Barbara Cywińska z Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej.

Dożynki swą tradycją, sięgają w Polsce przełomu XVI i XVII wieku i jest to największe w roku święto gospodarskie rolników, które jest uhonorowaniem ich całorocznego trudu. Obchodzi się je po zakończeniu najważniejszych prac polowych i zebraniu plonów, głównie plonu zbóż. Podczas tegorocznego Święta Plonów nie mogło zabraknąć, i nie zabrakło tradycyjnego przekazania chleba gospodarzom dożynek Panu Burmistrzowi Zygmuntowi Frańczakowi i Panu Wójtowi Wojciechowi Piechowi przez Państwa Joannę i Janusza Lech pełniących zaszczytną funkcję Starostów Dożynek.

Kolejnym symbolem tradycji dożynkowych jest wieniec. W tym roku było trzynaście delegacji  wieńcowych:

Podczas prezentacji wieńców przez poszczególne delegacje przygrywały kapele: „Bachórzanie”, ”Dynowianie” i Zespół Śpiewaczy „Pogórzanki”.

W części artystyczno-rozrywkowej wystąpiły: Orkiestra Dęta OSP działająca przy Miejskim Ośrodku Kultury w Dynowie,  Kapela  „Bachórzanie”, Kapela ”Dynowianie”, Kapela „Młoda Harta”, Młodzieżowa Kapela Ludowa „Pogórzanie” oraz Zespół Śpiewaczy „Pogórzanki”.

Stoiska kulinarne z regionalnymi potrawami przygotowały Stowarzyszeni i  Koła Gospodyń Wiejskich:

Część oficjalną dożynek zakończył Burmistrz Miasta Dynów składając podziękowania za obecność, współpracę i pomoc w organizacji dynowskiego Święta Plonów:

– czcigodnym księżom za Mszę Świętą, modlitwę i homilię oraz Panom organiście i kościelnemu za posługę podczas Eucharystii

– Państwu rolnikom, sadownikom, ogrodnikom, działkowcom, pszczelarzom i przedsiębiorcom ( wszystkim którzy prowadzą działalność gospodarczą)

– Honorowemu Obywatelowi Miasta Dynowa Panu Senatorowi Stanisławowi Ożogowi

– Panu Marszałkowi za pomoc w realizacji wielu projektów (drogowych, wodociągowych i kanalizacyjnych)

– Panu Radnemu do Sejmiku Województwa za zaangażowanie w sprawy naszych gmin

– Panu Staroście za realizację wielu inwestycji na rzecz naszych samorządów

– Państwu Radnym Powiatu Rzeszowskiego za współpracę i wsparcie

– Państwu Joannie i Januszowi Lech za wzięcie na siebie zaszczytnego ale trudnego obowiązku Starostów Dożynek

– Państwu prezentującym wieńce z poszczególnych sołectw i osiedli

– Panom z pocztów sztandarowych wystawionych przez OSP

– Państwu Wójtom i Burmistrzom poprzednich kadencji

– Panu Nadleśniczemu Nadleśnictwa Dynów, Kierownikowi posterunku gazowego, Prezesowi Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska”, Prezesowi Banku Spółdzielczego i Pani Dyrektor Banku PKO za współpracę

– Państwu Radnym z Gminy i Miasta Dynów na czele z Panami Przewodniczącymi

– Państwu Sołtysom i Przewodniczącym Zarządów Osiedli

– Państwu Dyrektorom Szkół podstawowych i ponadpodstawowych, Przedszkola i Bibliotek z terenu naszych gmin za aktywną współpracę

– Państwu Kierowników jednostek organizacyjnych podległych samorządom

– druhom Strażakom na czele z Panami Prezesami

– Państwu reprezentującymi organizacje pozarządowe, stowarzyszenia na czele z Państwem Prezesami z terenu naszych gmin

– Paniom ze Stowarzyszeń, Towarzystw i Kół Gospodyń, które przygotowały regionalne potrawy

– Państwu Pracownikom Urzędów Gmin

– Państwu Annie i Grzegorzowi Hardulakom wraz z synem za profesjonalną i piękną dekorację

– Panu Wojciechowi Sarnickiemu, właścicielowi firmy „Owoce, warzywa Hurt-Detal” za podarowanie i dostarczenie owoców i warzyw

– Państwu mieszkańcom naszych gmin, gościom, turystom i mieszkańcom sąsiednich miejscowości

– wszystkim Państwu, którzy przygotowali Święto Plonów na czele z prowadzącą Panią Grażyną Paździorny, Panią Mariolą Kaczor, Panią Renatą Potoczną, Panią Marią Wyskiel-Cedzidło oraz Panami Łukaszem Dominem i Januszem Kędzierskim

– strażakom za troskę o porządek i bezpieczeństwo podczas uroczystości

– Państwu artystom, którzy wystąpili:

– Dynowskiej Orkiestrze Dętej

  – Kapelom, „Bachórzanie”, ”Dynowianie”, „Młoda Harta”, Młodzieżowej Kapeli Ludowej Pogórzanie, Zespołowi Śpiewaczemu Pogórzanki.

Uwaga! Jeszcze tylko do końca września można się spisać

Posted By Zofia Kalawska On In Aktualności,Spis Powszechny Ludzi i Mieszkań | No Comments

Przypominamy, że Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań trwa do 30 września 2021 r.

Nie czekaj do ostatniej chwili! Wejdź na stronę spis.gov.pl [2] i spisz się w dogodnej dla siebie chwili.

Każdy, kto nie ma możliwosci spisania się w domu lub nie wie, jak to zrobić, może spisać się w Urzędzie Gminy. Można również zadzwonić do Urzędu Gminy pod nr 17 23 00 115 w celu umówienia kontaktu z rachmistrzem.

Udział w Narodowym Spisie Powszechnym 2021 jest obowiązkowy, a odmowa wzięcia w nim udziału skutkuje nałożeniem kary grzywny w wysokości do 5 tys. zł.

HARMONOGRAM ZEBRAŃ WIEJSKICH – FUNDUSZ SOŁECKI

Posted By Zofia Kalawska On In Aktualności | No Comments

                            

                   HARMONOGRAM ZEBRAŃ WIEJSKICH –    FUNDUSZ SOŁECKI

                 

MiejscowośćDataGodzina Miejsce
Dąbrówka Starzeńska05.09.2021r.10:40Dom Strażaka
Łubno05.09.2021r.12:00Dom Strażaka
Wyręby05.09.2021r.14:30Dom Strażaka
Laskówka19.09.2021r.10:30Dom Strażaka
Bachórz19.09.2021r.12:00Dom Strażaka
Harta26.09.2021r.17:00Dom Strażaka
Pawłokoma26.09.2021r.10:00Dom Ludowy
Dylągowa26.09.2021r.12:00Dom Strażaka
Ulanica26.09.2021r.15:00Dom Ludowy

Informacja dla mieszkańców Harty- 29.08.2021r

Posted By admin On In Aktualności | No Comments

Wójt Gminy Dynów przypomina że trwa Narodowy Powszechny Spis Ludności i Mieszkań 2021 który potrwa do 30.09.2021r. i jest to obowiązek każdego z Nas.

W dniu  29.08.2021r. tj. niedziela w godzinach:

9:00 – 13:00 w Domu Strażaka w Harcie 

Gminne Biuro Spisowe w Dynowie umożliwia  dokonanie spisu mieszkańcom Gminy Dynów przez rachmistrzów.

Serdecznie zapraszamy!