- Urząd Gminy Dynów - https://gminadynow.pl -

Niebezpieczna zazdrość – zespół Otella

Niebezpieczna zazdrość – zespół Otella

Zazdrość w związku na początku może być odbierana jako opiekuńczość oraz zaangażowanie. Jednak czasami zdarza się, że przeradza się w kontrolę, brak zaufania
i podejrzliwość. Może wtedy prowadzić do obsesji. Taka patologiczna zazdrość występuje
w zespole Otella.

Zespół Otella, zwany inaczej syndromem albo kompleksem Otella jest zaburzeniem psychotycznym.Opiera się na niczym nie uzasadnionym przekonaniu o zdradzie partnerki czy partnera i całkowitym braku zaufania. Osoby z tym syndromem cierpią na daleko posunięty brak krytycyzmu w odniesieniu do własnych przekonań i postępowania.

O tym, że ktoś cierpi na urojenia niewierności może świadczyć to, że wysuwa swoje podejrzenia z mało istotnych i niejednoznacznych przesłanek np. 5 minutowe spóźnienie, treść oskarżeń jest absurdalna np. wielokrotne zdrady z dużą ilością kochanków, a także pojawiają się zachowania sprawdzające np. przeszukiwanie rzeczy w celu szukania dowodów zdrady, śledzenie. Zdarza się że oprócz urojeń na temat niewierności ujawniają się także urojenia prześladowcze np. przekonanie że żona wraz z kochankiem planują zabicie chorego. Zespół Otella częściej dotyka mężczyzn.

Przyczyny wystąpienia zespołu Otella

Zespół Otella może mieć różne podłoże. Za najczęstszą i najbardziej popularną przyczynę podaje się uzależnienie od alkoholu. Wieloletnie i intensywne picie może prowadzić do paranoi alkoholowej, która trwa miesiącami, a nawet latami. Dominującym objawem są urojenia niewiary partnerskiej. Zespół ten wykształca się zazwyczaj u osób, które już wcześniej były podejrzliwe i zazdrosne. Często na tym tle pojawiają się także zachowania agresywne. Zarzuty o zdradę wynikają z przyczyn biologicznych np. problemy seksualne osoby pijącej oraz psychologicznych np. partner czy partnerka odmawia stosunku z osobą pijaną.

Jednak nie każda osoba uzależniona od alkoholu cierpi na zespół Otella. Może wykształcić się on również u osób uzależnionych od narkotyków lub innych środków odurzających. Częstą przyczyną jest także trauma po poprzednim związku, bardzo niska samoocena, ale też choroba – schizofrenia paranoidalna.

Zachowania przemocowe w zespole Otella

W opinii chorego niewierność powinna być potępiana i karana. W związku z tym podejmuje on wiele, często agresywnych działań wobec osoby, z którą jest w związku np. śledzi, podsłuchuje, przeszukuje rzeczy osobiste, nachodzi w pracy czy miejscach publicznych, nęka telefonami, grozi, wymusza przyznanie się do „winy”, wyzywa, obraża.

U osób uzależnionych od alkoholu, którzy dopuszczają się przestępstwa jedną
z częstych przyczyn stojących za złamaniem prawa jest właśnie chorobliwa zazdrość. Urojenia na tym tle są także powodem znęcania się, maltretowania, a niestety nawet zabójstw. Zdarza się, że zakończenie takiego związku nie kończy prześladowania. Wtedy ofierze zostaje możliwość ochrony poprzez drogę sądową np. wystąpienie o zakaz zbliżania.

Pomoc osobie z zespołem Otella

W przypadku, kiedy zespół Otella jest skutkiem paranoi wywołanej chorobą alkoholową należy zacząć od leczenia alkoholizmu. Zachowanie trzeźwości jest konieczne do podjęcia walki z patologiczną zazdrością, jednak nie gwarantuje jej ustąpienia. Często właśnie całkowita rezygnacja z alkoholu czy wystąpienie zespołu abstynenckiego, nasila objawy.
W leczeniu potrzebna jest psychoterapia, a w niektórych przypadkach nawet hospitalizacja. Pomoc psychiatryczna konieczna jest głównie dla osób agresywnych. Cały proces leczenia farmakologiczny oraz psychoterapeutyczny jest długi i żmudny, a efekty nie są gwarantowane. Niestety często nie osiąga się całkowitej poprawy.

Najlepiej, kiedy osoba z zespołem Otella sama jest świadoma problemu i szuka pomocy chcąc zmiany. Najczęściej jednak chory broni się przed podjęciem terapii. Uważa siebie za osobę zdrową, a podejrzewa że to inni działają na jej niekorzyść. Kiedy następują próby urealnienia takiej osoby, ta tylko utwierdza się w stanowisku, że to zachowanie innych jest przyczyną problemów. W momencie, gdy chory jest niebezpieczny dla otoczenia, zagraża najbliższym, w tym dzieciom, dopuszcza się przemocy fizycznej i psychicznej, można starać się o przymusowe leczenie na podstawie nakazu sądowego.

Na koniec

Zespół Otella może zniszczyć niejeden związek czy rodzinę. Występująca w nim zazdrość jest niebezpieczna i może skutkować przemocą fizyczną, psychiczną oraz seksualną. Związek z osobą cierpiącą na zespół Otella jest możliwy, ale jednocześnie bardzo trudny. Może trwać jedynie przy zaangażowaniu dwóch osób, świadomości problemu i leczeniu.

Joanna Kiszka – psycholog
Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Górnie

Wywieś Flagę – akcja promująca Święto Chrztu Polski

Posted By admin On In Aktualności | No Comments

Sejm RP ustanowił Święto Chrztu Polski przyjęciem ustawy 22 lutego 2019 r. W założeniu święto ma na celu „upamiętnienie chrztu Polski dokonanego 14 kwietnia 966 r., zważywszy na doniosłość decyzji Mieszka I, cywilizacyjną wagę tego wydarzenia, kluczowe znaczenie dla rozwoju naszej Ojczyzny, a jednocześnie znikomą obecność tego historycznego faktu w społecznej świadomości”. 

 Święto jest okazją do refleksji nad odpowiedzialnością za przyszłość polskiego narodu. Na podstawie badań historycznych, data ta jest uznana jako dzień narodzin Państwa Polskiego z racji przyjęcia przez Mieszka I chrztu. Jest to jedna z najważniejszych dat w historii Polski: rozpoczęła jej chrystianizację i dała początek państwowości.

Święto to obchodzone jest w Polsce dopiero po raz trzeci, dlatego nie jest ono jeszcze powszechnie przyjęte przez polskie społeczeństwo. 

Rejestracja na szczepienie – harmonogram

Posted By admin On In Aktualności | No Comments

Trwa rejestracja osób 60+

Wszystkie osoby powyżej 60. roku życia, które nie zarejestrowały jeszcze swojej chęci zaszczepienia się, mogą to zrobić za pośrednictwem infolinii 989 lub telefonicznie bezpośrednio w punktach szczepień. Chcesz zapisać się bezpośrednio w najbliższym punkcie szczepień?  Lista placówek dostępna jest tutaj [1].

Jeżeli Twój punkt szczepień nie ma wolnego terminu na kwiecień, warto zadzwonić na infolinię 989 w celu poszukania najbliższej placówki z najszybszą datą szczepienia.

Osoby 50+ i 40+, które wcześniej wypełniły formularz online dostępny na stronie pacjent.gov.pl [2], otrzymają e-skierowanie oraz możliwość zapisania się na szczepienie.

Wcześniejsze terminy szczepień

Wszystkie osoby urodzone przed 1962 rokiem, mają możliwość zaszczepić się jeszcze w kwietniu.

Osoby w wieku 40-59 lat, które na początku tego roku wysłały formularz zgłoszeniowy chęci zaszczepienia, mają obecnie wystawione e-skierowanie na szczepienie i będą miały możliwość skorzystania z wcześniejszych terminów.

Ważne! Pacjenci w wieku 40-49 lat, którzy na początku tego miesiąca dostali termin szczepienia w dniach 6-30 kwietnia, otrzymają telefon lub SMS z nowym terminem po 10 maja 2021r.

Bez zmian pozostają terminy dla grupy wiekowej 50-59 lat, którzy już otrzymali datę swojego szczepienia.

Dla osób, które nie zarejestrowały się wcześniej, zostanie uruchomiona możliwość rejestracji już od 12 kwietnia z podziałem na roczniki, zaczynając od osób urodzonych w 1962 r.

Rejestracja na kilka sposobów 

Przypominamy, że strona internetowa pacjent.gov.pl [2] to nie jedyna forma zgłoszenia. Zawsze można zarejestrować się:

W celu zapisania się na szczepienie poprzez e-rejestrację na stronie głównej pacjent.gov.pl [2], należy zalogować się profilem zaufanym lub dowodem osobistym z warstwą elektroniczną (tzw. e-dowód). Osoby, które posiadają konto internetowe w bankach spółdzielczych, PKO BP lub Pekao SA mają możliwość zalogować się do formularza zgłoszeniowego takimi samymi danymi, których używają do logowania się na swoje konto internetowe iPKO lub Inteligo w PKO BP, konto internetowe w Pekao SA lub banku spółdzielczym.

Harmonogram kwietniowej rejestracji na szczepienie

Jeżeli nie zgłosiłeś wcześniej chęci zaszczepienie się, to już 12 kwietnia rusza rejestracja dla osób urodzonych w 1962 r. Następne roczniki będą miały uruchomioną rejestrację każdego kolejnego dnia. Harmonogram rejestracji prezentuje się następująco:

Wszystkie osoby z powyższych roczników, które nie zarejestrują się w przydzielonym dniu będą mogły zarejestrować się na szczepienie w późniejszym terminie. Harmonogram ten zapewnia jeszcze większą elastyczność realizacji programu szczepień.

Uwaga! Rejestracja online rusza o północy, a przez infolinię o godz. 6:00.

Jesteś przewlekle chory? Nie zwlekaj i zaszczep się przeciw COVID-19

Jeśli jesteś pacjentem:

– możesz się zaszczepić priorytetowoKliknij tutaj i dowiedz się, na jakich zasadach odbywa się szczepienie osób przewlekle chorych [3].

13 kwietnia- Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Posted By admin On In Aktualności | No Comments
3 kwietnia 1940 roku NKWD rozpoczęło wywózkę polskich oficerów do Katynia. Egzekucje trwały do maja 1940 roku. W tym czasie wymordowano blisko 22 tys. polskich obywateli wziętych do niewoli po agresji Związku Radzieckiego na Polskę. Jeńców zabijano w katyńskim lesie strzałem w tył głowy. 
 
Wśród rozstrzelanych byli oficerowie Wojska Polskiego – wybitni dowódcy i stratedzy, policjanci, urzędnicy, uczeni, profesorowie wyższych uczelni, artyści, lekarze, nauczyciele i prawnicy. Wszyscy stanowili elitę narodu, jego potencjał obronny, intelektualny i twórczy. 
 
Polaków mordowano na podstawie ściśle tajnej uchwały z 5 marca 1940 r., którą podpisali Józef Stalin i jego towarzysze z Politbiura. 
 
Katyń jest nie tylko miejscem straszliwej zbrodni, ale także symbolem pamięci o wymordowanej polskiej inteligencji. 

Spisz się i weź udział w loterii!

Posted By admin On In Aktualności | No Comments

Wraz z rozpoczęciem Narodowego Spisu Ludności i Mieszkań 1 kwietnia 2021 r. wystartowała Loteria promocyjna Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań [4].

Nagrodami w Loterii są karty podarunkowe o wartości 500 zł i 1000 zł każda oraz 16 samochodów miejskich – Toyota Yaris.

Aby wziąć udział w loterii:

W ramach Loterii odbędzie się 7 losowań. Losowania będą transmitowane na żywo poprzez stronę internetową Loterii [4] oraz w mediach społecznościowych GUS, na kontach w serwisach Youtube oraz Facebook.

Spisz się, bo liczysz się dla Polski!

Posted By Zofia Kalawska On In Aktualności | No Comments

1 kwietnia 2021 roku rozpoczęło się największe i najważniejsze badanie polskiej statystyki publicznej, czyli Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Podczas spisu dowiemy się m.in. ilu nas jest, jacy jesteśmy i w jakich warunkach mieszkamy. Dane spisowe mają ogromne znaczenie dla przyszłości naszego kraju, województwa i gminy, dlatego tak ważne jest, żeby spisał się każdy z nas.

Spisy powszechne są przeprowadzane na całym świecie, a ich rola jest nie do przecenienia. Właśnie dzięki spisom władze państwowe, regionalne i lokalne mają dostęp do informacji i danych niezbędnych do podejmowania działań na rzecz społeczeństwa. Spisy ludności mają długą tradycję – w Polsce tego rodzaju przedsięwzięcia są realizowane od ponad 200 lat!

Spisać musi się KAŻDY!

Zgodnie z ustawą o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. obowiązkowi spisowemu podlegają: – Polacy mieszkający w Polsce mający miejsce zamieszkania (rozumiane jako miejsce zameldowania stałego lub czasowego, bądź jako miejsce zamieszkania stałe lub czasowe) w mieszkaniach, zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami lub obiektach zbiorowego zakwaterowania, – cudzoziemcy mieszkający w Polsce na stałe oraz przebywający w Polsce czasowo (bez względu na to czy są zameldowani, czy nie) w mieszkaniach, zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami lub obiektach zbiorowego zakwaterowania, Polacy, którzy przebywają czasowo za granicą (bez względu na okres przebywania), którzy nie wymeldowali się z pobytu stałego w Polsce w związku z wyjazdem na stałe za granicę, – osoby bezdomne bez dachu nad głową – obywatele polscy i cudzoziemcy, mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania oraz zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami.

W przypadku osób niepełnoletnich spisu w ich imieniu dokonują rodzice lub prawni opiekunowie.

Spisy powszechne odbywają się w Polsce co 10 lat. Na tyle często, by dane spisowe były aktualne, ale jednocześnie możliwie rzadko, by minimalizować koszty i ograniczać konieczność angażowania czasu i uwagi mieszkańców.

Dane zebrane podczas Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 będą służyć do planowania i podejmowania działań we wszystkich najważniejszych dla kraju sferach: w polityce rodzinnej, mieszkaniowej, edukacyjnej, zdrowotnej a nawet transportowej.

Przykład? W trakcie spisu powszechnego będziemy proszeni o podanie miejsca zamieszkania oraz lokalizację miejsca pracy. Dzięki temu statystycy sprawdzą, jak wyglądają dojazdy do pracy na poziomie kraju, województwa, a nawet gminy. To z kolei pozwoli władzom lokalnym poznać potrzeby transportowe mieszkańców i organizować połączenia w regionie.

Dzięki Narodowemu Spisowi Powszechnemu poznamy dokładnie przede wszystkim sytuację demograficzną polskiego społeczeństwa i naszej gminy, a także przyjrzymy się najważniejszym wyzwaniom związanym z tym tematem: z jednej strony urodzeniom i dzietności, z drugiej zaś coraz intensywniejszemu starzeniu się naszego społeczeństwa. Spis to również jedyne badanie dające pełny obraz poziomu wykształcenia wszystkich mieszkańców, niepełnosprawności, wyznania czy narodowości.

Najlepiej przez Internet – w domu lub w Urzędzie

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 będzie pierwszym w historii polskich spisów ludności, w którym PODSTAWOWĄ I OBOWIĄZKOWĄ metodą będzie samospis internetowy. W ten sposób statystyka publiczna wychodzi naprzeciw społecznym oczekiwaniom dotyczącym możliwości elektronicznego załatwiania spraw urzędowych.

Dzięki aplikacji spisowej można się spisać wygodnie i bezpiecznie w domu o dowolnej porze dnia, a nawet nocy. Aplikacja spisowa jest dostępna na stronie internetowej: https://spis.gov.pl/ [5] od 1 kwietnia do końca spisu.

Osoby, które nie mają w domu komputera i Internetu, powinny zgłosić się do Urzędu Gminy. W każdej gminie w Polsce będzie funkcjonować miejsce do samospisu internetowego, będzie też można liczyć na wsparcie wyznaczonego pracownika Urzędu. Ze względu na ograniczenia epidemiczne, warto wcześniej zadzwonić do Urzędu Gminy i zapytać o możliwość spisania się.

Rachmistrz osobiście lub telefonicznie

Z osobami, które nie spiszą się przez Internet skontaktuje się rachmistrz spisowy. W sumie na terenie gminy Dynów jest powołanych tylko 3 rachmistrzów. Osoby będące rachmistrzami przeszły specjalne szkolenie zakończone egzaminem. Musiały też złożyć przysięgę zachowania tajemnicy statystycznej – nie wolno im pod żadnym pozorem ujawniać i przekazywać informacji uzyskanych podczas wywiadów spisowych.

Praca rachmistrzów spisowych będzie się odbywać na dwa sposoby: poprzez wywiad bezpośredni i telefoniczny. Forma prowadzonych wywiadów będzie zależeć od sytuacji epidemicznej oraz preferencji rachmistrzów.

W razie wątpliwości co do tożsamości rachmistrza warto skontaktować się z infolinią spisową pod numerem 22 279 99 99 (dostępna od 15 marca).

WAŻNE! Jeśli zgłosi się do nas lub zadzwoni rachmistrz spisowy, musimy się zgodzić na rozmowę i nie możemy już poprosić o możliwość samodzielnego spisania się przez Internet. Dlatego warto jak najszybciej skorzystać z aplikacji spisowej i wypełnić obowiązek spisowy w dogodnym dla siebie momencie.

Nie będzie sprawdzany majątek .

W trakcie spisu powszechnego nie będą zbierane ŻADNE informacje dotyczące majątku, oszczędności czy posiadanych kosztowności. Również w części formularza dotyczącej zasobów mieszkaniowych NIE BĘDZIE pytań o wartość nieruchomości.

Rachmistrz może zadawać pytania WYŁĄCZNIE zawarte w formularzu spisowym. Nie ma zatem np. prawa sprawdzać, czy mamy w domu odbiornik radiowy lub telewizyjny i czy opłacamy za niego abonament.

Jeśli ktoś mimo wszystko ma jakieś wątpliwości i woli mieć samodzielną kontrolę nad treścią odpowiedzi w formularzu spisowym, powinien wybrać aplikację spisową i jak najszybciej ją wypełnić.

Mieszkańców województwa podkarpackiego zachęcamy do śledzenia strony internetowej Urzędu Statystycznego w Rzeszowie – będą na nich czekać ciekawe konkursy z atrakcyjnymi nagrodami do wygrania! Więcej informacji znajduje się na stronie spis.gov.pl [5] Podstrona na temat spisu: Powszechny Spis Ludności i Mieszkań.

Gminne Biuro Spisowe w Dynowie

Wydłużenie czasu realizacji NSP

Posted By Zofia Kalawska On In Aktualności | No Comments

Prezentacja programu PowerPoint

Prezydent Andrzej Duda podpisał  1 kwietnia 2021 r. ustawę z dnia 30 marca 2021 r. o zmianie ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań 2021.

Głównym celem nowelizacji ustawy jest wydłużenie czasu realizacji NSP w warunkach zagrożenia epidemicznego COVID-19 o 3 miesiące, tj. do 30 września 2021.

Ustawa wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Link do ustawy:

https://www.prezydent.pl/aktualnosci/wydarzenia/art,2151,prezydent-podpisal-trzy-ustawy.html [6]

Do 3 maja br. jedyną formą wzięcia udziału w spisie jest samospis internetowy

Posted By Zofia Kalawska On In Aktualności | No Comments

Prezentacja programu PowerPoint

Wojewódzkie Biuro Spisowe w Rzeszowie informuje, że zgodnie z decyzją Centralnego Biura Spisowego  do dnia 3 maja br. jedyną formą wzięcia udziału w spisie jest samospis internetowy, przeprowadzany w interaktywnym formularzu, dostępnym od 1 kwietnia br. na stronie internetowej spis.gov.pl.

Samospis  można również przeprowadzić dzwoniąc na infolinię spisową 22 279 99 99, wybierając kanał „Spisz się przez telefon”.

We wskazanym okresie nie będą realizowane dodatkowe metody spisu tzn. wywiad telefoniczny lub wywiad bezpośredni przeprowadzany przez rachmistrza spisowego.

Rachmistrze spisowi, zarówno będący pracownikami urzędów statystycznych, jak i pochodzący z naboru realizowanego przez gminy, rozpoczną pracę od 4 maja br.

Już trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021

Posted By Zofia Kalawska On In Aktualności | No Comments

1 kwietnia ruszył Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Zgodnie z ustawą o statystyce publicznej udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 jest obowiązkowy. Spis potrwa do 30 czerwca br. Obowiązkową formą jest samospis internetowy, ale metodami uzupełniającymi będą spis telefoniczny lub bezpośrednia pomoc rachmistrza spisowego. Szczegóły na https://rzeszow.stat.gov.pl/nsp-2021/ [7]

Aplikacją spisową: https://spis.gov.pl [5].

Życzenia

Posted By admin On In Aktualności | No Comments