bip
epuap_logo
youtube_logo
facebook_logo
Powered by DaysPedia.com
142545
Pn, 9 listopada
DYNÓW Aktualna Pogoda

Uroczyste obchody Odsłonięcia Pomnika Upamiętniającego 100. Rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 r. w miejscowości Harta, Gmina Dynów

16 września 2021

W niedzielę, 12 września 2O21r., na terenie naszej gminy w miejscowości Harta miało miejsce niezwykle podniosłe wydarzenie patriotyczne, upamiętniające zwycięską walkę Polaków w 1920 r podczas wojny z bolszewikami.

Uroczystość została objęta Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy.

Przypomnijmy, że pomnik upamiętniający walczących o wolność bohaterów stanął w miejscowości Harta, gmina Dynów, dzięki pomysłowi strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Harcie. To właśnie strażacy pomysłem budowy pomnika zarazili lokalną społeczność.

Pomnik wykonano z szarego granitu i ustawiono go w centrum wsi, przy budynku Ochotniczej Straży Pożarnej. Ma kształt tuku triumfalnego, na jednej stronie pomnika widnieje napis „Wolność jest rzeczq bezcenną”, a na drugiej stronie ten sam napis tylko po łacinie: Libertas ineastimabilis res est.

Obchody Odsłonięcia Pomnika Upamiętniającego 100. Rocznicę Bitwy Warszawskiej miały bardzo uroczystą oprawę. Zainaugurowała je Msza Święta odprawiona w Kościele pw. św. Mikołaja w Harcie, w intencji Ojczyzny o godz. 14:00. Uroczysty charakter Mszy podkreśliła obecność pocztów sztandarowych różnych instytucji i organizacji. Oprawę muzyczną Mszy Św. zapewniła Orkiestra Dęta.

Po uroczystości kościelnej, w refleksyjnych nastrojach wszyscy zebrani udali się na plac obok Domu Strażaka w Harcie, gdzie odczytano apel pamięci, oddano salwę honorową i złożono wiązanki kwiatów.

Uroczystość była okazją do wręczenia odznaczeń i medali pamiątkowych. W gronie wyróżnionych znaleźli się: Wojewoda Ewa Leniart, Wicemarszałek Województwa Stanisław Kruczek, Starosta Józef Jodłowski, Wójt Gminy Dynów Wojciech Piech, Płk. Dariusz Słota i wielu innych uczestników imprezy.

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele administracji rządowej, samorządowej, służb mundurowych oraz społeczności lokalnej.

Współorganizatorem uroczystości był Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie któremu serdecznie dziękujemy za zaangażowanie.

Wytworzył Zofia Kalawska
Data wytworzenia 16 września 2021
Opublikował w BIP Zofia Kalawska
Data opublikowania 16 września 2021
Data ostatniej aktualizacji 11 października 2021
Liczba wyświetleń 132 views