Gmina Dynów Oficjalny Serwis Internetowy. Gmina Dynów to gmina wiejska w województwie podkarpackim, w powiecie rzeszowskim. Siedziba gminy to Dynów. Na terenie gminy znajdziemy następujące sołectwa: Bachórz, Dąbrówka Starzeńska, Dylągowa, Harta, Laskówka, Łubno, Pawłokoma, Ulanica, Wyręby.

Wtorek, 28 Kwiecień 2015r. imieniny: Bogny, Walerii, Witalisa

Aktualności

w miesiącu:


Łubno

Sołtys: Małgorzata Sieńko

Położenie: miejscowość położona w zachodniej części gminy w odległości 4 km. od Dynowa.

Powierzchnia wsi
: zajmuje powierzchnię 2619 ha

Ludność: liczy 1279 mieszkańców. W  okresie międzywojennym wieś liczyła blisko 2700 mieszkańców, w większości wyznania grekokatolickiego.

Warto zobaczyć:  Na początku XIX w. źródła wspominają o istnieniu szkoły, a na początku XX w. powstała tu także czytelnia. W 1800 r. wzniesiono nową cerkiew p.w. św. Onufrego, która przetrwała do lat 50 XX w. Znajdującą się tuż obok plebanię (popówkę), po wojnie, zaadaptowano na potrzeby powstającej szkoły podstawowej.

Obecny kościół parafialny p.w. Św. Jana Chrzciciela pochodzi z 1927 r. i został wybudowany na miejscu starej, spalonej na początku XX w. drewnianej świątyni.
W 2000r. w pobliskim przysiółku Kazimierówka, oddalonym ok. 3 km na zachód od Dynowa, wzniesiono nową kaplicę p.w. Miłosierdzia Bożego, w której znajdują się relikwie św. Faustyny Kowalskiej.