Jesteś tutaj:

Kultura

Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych - 2015
W tym roku po raz VII został zorganizowany Gminny Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych. Organizatorem wydarzenia, które odbyło się 17 grudnia 2015 r. było Koło Gospodyń Wiejskich w Ulanicy przy współpracy z Panią Dyrektor i Gronem Pedagogicznym Szkoły Podstawowej w Ulanicy oraz Lokalną Grupą Działania Pogórze "Przemysko - Dynowskie".
Zaproszonych gości w imieniu organizatorów przywitały Panie Agnieszka Karnas - Przewodnicząca Koła Gospodyń w Ulanicy i Magdalena Gwóźdź - Dyrektor Szkoły Podstawowej, które złożyły wszystkim przybyłym osobom ciepłe świąteczne życzenia.
Następnie dzieci z Ulanicy wystąpiły na scenie z pięknymi Jasełkami.
Do konkursu z terenu Gminy zgłoszono sześć szopek. Wszystkie zostały starannie przygotowane różnymi technikami i zasługują na wielki podziw, gdyż w przygotowanie każdej  z nich trzeba było włożyć sporo pracy i pomysłowości.
Pierwsze trzy miejsca zajęły szopki Kół Gospodyń Wiejskich z Ulanicy, Łubna i Laskówki, trzy pozostałe przygotowane przez Koła Gospodyń z Dylągowej i Pawłokomy oraz Towarzystwo Kultury i Rozwoju Wsi Harta otrzymały wyróżnienia.
Pani Krystyna Sówka - Wójt Gminy Dynów wręczyła wszystkim uczestnikom nagrody i symboliczne czeki.
Nie zabrakło serdecznych życzeń i łamania się opłatkiem, po których Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Ulanicy wniosły na stoły tradycyjne wigilijne potrawy i ugościły wszystkich przybyłych barszczem z uszkami, gołąbkami, pierogami, rybą i fifką czyli kompotem z suszonych owoców.
Spotkanie z okazji tego gminnego konkursu zakończyło się wspólnym kolędowaniem.
tekst i fot. Mirosława Marszałek-Pełzak
pozostałe
Gminne obchody Święta Odzyskania Niepodległości
Gminne obchody Święta Odzyskania Niepodległości odbyły się w tym roku w Harcie z inicjatywy Ochotniczej Straży Pożarnej w Harcie, Towarzystwa Kultury i Rozwoju Wsi Harta oraz Zespołu Szkół nr 2 w Harcie. Polskie święto narodowe związane z odzyskaniem w 1918 roku niepodległości, po 123 latach zaborów mieszkańcy Gminy Dynów uczcili wspólnym śpiewem pieśni patriotycznych. Uroczystości rozpoczęły się mszą św. odprawioną w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Mikołaja Biskupa w Harcie.
Koncert pieśni patriotycznych Orkiestry Dętej przy OSP Harta odbył się już w miejscowym Domu Strażaka. Salę wypełnili licznie zgromadzeni goście. Przybyły władze gminne na czele z Panią Wójt Krystyną Sówką i Przewodniczącą Rady Gminy Panią Beatą Skibą, Radni Gminy, Sołtysi, Poczty Sztandarowe:Szkoły Podstawowej nr 2 im. Ks. Bronisława Markiewicza w Harcie, Koła Łowieckiego "Sarenka", Jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z Ulanicy, Łubna i Harty oraz delegacja 20-go Pułku Ułanów im Króla Jana III Sobieskiego, a także przedstawicielki Kół Gospodyń i Stowarzyszeń z terenu całej Gminy Dynów.
Pełen patriotyzmu i powagi program artystyczny przedstawili uczniowie Zespołu Szkół. Organizatorzy przygotowali też trzy odsłony filmu dotyczącego polskiej drogi do wolności. Nasze wspólne świętowanie było transmitowane „na żywo” przez kanał YouTube.
tekst, fot. Mirosława Marszałek-Pełzak
pozostałe
Uroczystości odsłonięcia obelisku w Dylągowej

„Naród, który traci pamięć jest narodem bez przyszłości”. Słowa Jana Pawła II wyryto na jednym z trzech granitowych kamieni pomnika upamiętniającego mieszkańców Dylągowej  - ofiary II wojny światowej i ukraińskich nacjonalistów.

Obelisk został odsłonięty i poświęcony 04.10.2015 r. Uroczystości rozpoczęły się mszą św.  w kościele p.w. Św. Zofii w Dylągowej w intencji ofiar – mieszkańców Dylągowej, którzy zginęli w latach 1939-1946. Dalsza część uroczystości odbywała się pod obeliskiem przy Zespole Szkół nr 5 w Dylągowej, rozpoczęła się podniesieniem Flagi Państwowej na maszt i odegraniem hymnu państwowego.

Kampanię honorową wystawił 14 Dywizjon Artylerii Samobieżnej z Jarosławia, hołd przy pomniku oddały też poczty sztandarowe, uroczystościom towarzyszyła Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Harcie. Odsłonięcie obelisku odbyło się pod Patronatem Honorowym Wojewody Podkarpackiego pani Małgorzaty Chomycz- Śmigielskiej, Marszałka Województwa Podkarpackiego pana Władysława Ortyla i Starosty Powiatu Rzeszowskiego pana Józefa Jodłowskiego.

Wójt Gminy Dynów pani Krystyna Sówka powitała przybyłych gości, uczestników obchodów, Sołtys miejscowości Dylągowa pan Bogusław Martowicz przybliżył ideę powstania pomnika, natomiast  tragiczną historię wsi z okresu 1939 – 1947 przedstawił zebranym pan Artur Brożyniak  z rzeszowskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Odsłonięcia obelisku dokonali przedstawiciele organizatorów uroczystości pani dr Ewa Leniart dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie,  pani inż. Krystyna Sówka Wójt Gminy Dynów oraz pan Bogusław Martowicz przedstawiciel społeczności lokalnej, a wstęgę przeciął pan Florian Cichy – naoczny świadek ówczesnych wydarzeń. Ksiądz Proboszcz Parafii Dylągowa Jan Dec dokonał poświęcenia pomnika, następnie Kpt. Wojciech Drapała odczytał Apel Pamięci, a po salwie honorowej przybyłe delegacje złożyły pod pomnikiem wieńce i wiązanki kwiatów.

Wzruszającą akademię z programem artystycznym przygotowali i przedstawili uczniowie Zespołu Szkół nr 5 w Dylągowej pod opieką pani Anny Słoninka i pana Arkadiusza Banaś.

Po wystąpieniach zaproszonych gości uroczystości dobiegły końca.  Konferansjer w imieniu organizatorów podziękował wszystkim zgromadzonym za obecność na uroczystości i godne upamiętnienie ofiar II wojny światowej i ukraińskich nacjonalistów.

Całość imprezy uświetniła obecność motocyklistów z Dynowskiego Bractwa Motocyklowego BYK wraz z innymi zaprzyjaźnionymi z nimi klubami motocyklowymi wspierającymi patriotyzm.

Warto podkreślić, że uroczystościom tego dnia dopisała piękna pogoda polskiej, złotej jesieni, a tak udaną organizację uroczystości zawdzięczać można społeczeństwu wsi Dylągowa: Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich i Rady Rodziców, które na tą okoliczność przygotowały moc specjałów kulinarnych, serwowanych dla wszystkich uczestników imprezy, Strażakom Ochotnikom oraz pozostałym osobom, które z wielkim zaangażowaniem zadbały o godne przyjęcie gości.

 

tekst i fot. Mirosława Marszałek- Pełzak

pozostałe
Dożynki Gminne, Bachórz 2015

Pięknym słonecznym dniem była niedziela 23.08.015 r.  W tym dniu w Bachórzu świętowaliśmy Dożynki Gminne dziękując Bogu za zbiory tego lata. Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w kościele parafialnym p.w. św. Wojciecha  w Bachórzu. Po mszy św. dziękczynnej barwny korowód dożynkowy przeszedł na teren Kompleksu Rekreacyjno – Sportowego „Pod Dębiną”. Na czele korowodu na wozie w zaprzęgu powożonym przez Pana Mazura z Bachórza jechała Kapela Bachórzanie. Dalej ustawiły się Orkiestra Dęta przy OSP w Harcie, poczty sztandarowe jednostek OSP z Gminy Dynów, Delegacje Wieńcowe, Starostowie Dożynek Małgorzata Szczutko i Tomasz Paściak wraz z Gospodarzami Gminy oraz wszyscy przybyli goście.

Gdy korowód dotarł na miejsce uroczystości - „Pod Dębinę” Pani Krystyna Sówka Wójt Gminy Dynów powitała i przedstawiła zaproszonych gości.  Rozpoczęła tę część uroczystości pięknymi słowami o chlebie i trudzie rolniczej pracy, wyraziła wielkie uznanie dla Kół Gospodyń Wiejskich, które prezentując regionalne potrawy odgrywają wielka rolę w promocji Gminy.

Słowa uznania za trudy pracy na polskiej wsi i życzenia wytrwałości i pomyślności w pracy rolniczej  skierowali też do uczestników dożynek Pan  Józef Jodłowski Starosta Rzeszowski i Pani Anna Kowalska była Marszałek Województwa Podkarpackiego.

Prezentowane przez sołectwa wieńce zostały uroczyście przekazane Starostom Dożynek, Pani Wójt, Pani Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej oraz Sołtysom poszczególnych miejscowości.

Zabawy dla dzieci animował aktor polskiej sceny teatralnej i filmowej Pan Marek Pyś. Dla dzieci dostępne było też miasteczko z dmuchanymi zamkami itp.

Uczestnicy dożynek brali udział w konkursie robienia powróseł oraz pokazie młócki cepami.

Koła Gospodyń i Stowarzyszenia z terenu Gminy Dynów przygotowały degustacje potraw regionalnych. Można było też obejrzeć wystawę sprzętu gospodarstwa domowego z początków XX wieku.

Stadnina koni SK państwa Joanny i Janusza Lech zaprezentowała przepiękne konie, na których można było pojeździć w siodle, Pan Janusz chętnym uczestnikom dożynek organizował przejażdżki bryczką.

W ramach dożynek odbyły się imprezy towarzyszące: zawody Wędkarskie Miejskiego Koła PZW w Dynowie o puchar Starostów Dożynek, zawody sportowe w piłce plażowej o puchar Wójta Gminy Dynów i  w tenisie ziemnym o puchar Przewodniczącej Rady Gminy Dynów zorganizowane przez Stowarzyszenie Aktywny Dynów.

Jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych zorganizowały pokaz wozów strażackich oraz zawody z przeszkodami dla dzieci. Niebywałą frajdę sprawiła dzieciom zabawa w pianie.

Podczas Dożynek zagrali i zaśpiewali – Orkiestra Dęta przy OSP w Harcie, Kapela Bachórzanie, Kapela Młoda Harta, Zespół Śpiewaczy Pogórzanki. Festyn na zakończenie dożynek odbył się przy muzyce Zespołu Zenit, a gwiazdą wieczoru był Zespół Rompey.

tekst Mirosława Marszałek-Pełzak

Gminna Instytucja Kultury

Funkcję Instytucji Kultury w Gminie Dynów pełni Gminna Biblioteka Publiczna w Dynowie z/s w Bachórzu.

Dyrektor: Pani Mariola Kaczor

Kapela Ludowa "Bachórzanie"

Kapela ludowa "Bachórzanie" powstała w roku 1959 z inicjatywy dwóch braci, Józefa i Stanisława Murasów. Patronat nad kapelą do 1994 roku sprawowało Państwowe Gospodarstwo Rolne w Bachórzu. Później zespół działał przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Bachórzu a od 2001 opiekę nad kapelą sprawuje Urząd Gminy w Dynowie. Kierownikiem organizacyjnym zespołu jest od 1972 roku Mieczysław Janowski.  Kapela zrzesza autentycznych muzyków ludowych, dla których folklor jest życiową pasją. Kultywuje rodzimy folklor muzyczny Bachórza i okolicznych wsi- Harty, Piątkowej, Szklar, Hyżnego. Dzięki tej działalności od zapomnienia ocalały piękne, stare melodie ludowe, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Wiele z nich zostało utrwalonych na taśmach Polskiego Radia w Rzeszowie, Warszawie czy Lublinie. Utwory wykonywane przez kapelę charakteryzują się żywiołowością tempa, łatwo wpadają w ucho a dzięki inwencji artystycznej muzyków tworzą specyficzny i oryginalny klimat muzyki tego regionu. Do najczęściej wykonywanych  melodii należą szybkie polki, skoczne oberki , walczyki, sztajerki i tramelki.

Od lat 60-tych do połowy 80-tych kapela corocznie brała udział w Centralnych Dożynkach organizowanych  początkowo w Warszawie a później w innych miastach: Opolu, Poznaniu, Bydgoszczy, Białymstoku, Koszalinie, Piotrkowie Trybunalskim, Legnicy, Olsztynie i Płocku. Zespół reprezentował również wielokrotnie Pogórze Dynowskie w Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym, gdzie zawsze zdobywał wysokie miejsca. Kapela koncertowała również poza granicami kraju, m.in. w byłym ZSRR, NRD, Austrii, gdzie była bardzo gorąco przyjmowana i oklaskiwana przez muzyków i znawców kultur. Reprezentowała również Polskę na festiwalu folklorystycznym w Niemczech w 2002 r. Ponadto kapela bierze udział w licznych imprezach, m. in. w Regionalnych Przeglądach Kapel Ludowych, zdobywając zaszczytne miejsca. Wielokrotnie otrzymywała nagrody i wyróżnienia władz państwowych i wojewódzkich, m. in. w 2003 r. zdobyła nagrodę Zarządu Województwa Podkarpackiego za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki.

 

Kapela Ludowa "Młoda Harta"

Kapela Ludowa "Młoda Harta" została zawiązana 19.12.2004r. przy Zespole Szkół nr 2 w Harcie. Jej założycielem i kierownikiem artystycznym jest Andrzeja Sowa – nauczyciel muzyki w tejże szkole.

Głównym celem działania kapeli jest ocalenie od zapomnienia przepięknego folkloru muzycznego Pogórza Dynowskiego, a w szczególności melodii i pieśni Kapeli Sowów z Piątkowej oraz zachowanych w pamięci najstarszych mieszkańców Harty i Piątkowej melodii, tekstów pieśni, obrzędów weselnych, tańców, przyśpiewek, strojów, tradycji Świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy.

Już po sześciu tygodniach pracy nad repertuarem Kapela Młoda Harta dała pierwszy koncert (5.02.2005r.) w pożyczonych strojach ludowych i z wypożyczonymi klarnetami i kontrabasem.

 

Dzięki wspaniałomyślności sponsorów oraz z pieniędzy zdobytych za pierwsze miejsca w konkursach kapela mogła zakupić większość strojów ludowych. Wśród sponsorów znaleźli się: Wójt Gminy Dynów p. Adama Chrobak, Zarząd Gminnej Spółdzielni w Dynowie z prezesem J. Nosalem na czele, były starosta rzeszowski a obecnie poseł na sejm RP Stanisław Ożóg, Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, OSP Harta oraz mieszkańcy Harty jak - Henryk Radoń, dwóch Wiesławów Domin, Zbigniew Gudyka i Wiesław Gudyka, Grażyna Domin, Marek Krupa, Jacek Stochmal.

 W okresie dwuletniej działalności kapela osiągnęła spore sukcesy.

» III miejsce na wojewódzkim Przeglądzie Kapel Ludowych - Błażowa, maj 2005r.

» I Nagroda na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym - czerwiec 2005r. – Konkurs "Duży Mały".

» Udział w Światowym Festiwalu Zespołów Polonijnych - Rzeszów, lipiec 2005r.

» I Miejsce na X Ogólnopolskim Festiwalu Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych pod nazwą "Bukowskie prezentacje Folkloru Młodych" – Bukowsko, lipiec 2005r.

» Nagranie płyty CD w Radio Rzeszów po ośmiu miesiącach pracy nad repertuarem - sierpień 2005r.

» Koncert w czasie Rzeszowskich Spotkań Cymbalistów - WDK, grudzień 2005r.

 

Podobne sukcesy kapela osiągnęła w 2006r.

» III Nagroda na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym - czerwiec 2006r. – Konkurs "Duży Mały"

» I Miejsce na XI ogólnopolskim Festiwalu Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych pod nazwą "Bukowskie prezentacje Folkloru Młodych" – Bukowsko, lipiec 2006r.

» I Miejsce - Główna Nagroda na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych pod nazwą "Dziecko w Folklorze" w Baranowi Sandomierskim – wrzesień 2006r.

 

Ponadto Kapela Młoda Harta koncertowała na dożynkach w Grodzisku Dolnym i w Kamieniu, a także podczas obchodów Ogólnopolskiego Święta Miodu w Przemyślu.

 

W roku 2015 Kapela świętuje swoje 10-lecie istnienia.

WYSZUKIWARKA

KALENDARZ

Wyświetl kalendarz na poprzedni miesiąc styczeń 2021 Wyświetl kalendarz na następny miesiąc
PN WT ŚR CZ PT SB ND
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

ZOBACZ RÓWNIEŻ

 

 
 
 
 
 
 
[ZAMKNIJ] Nowe zasady dotyczące cookies. W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.